E-COURIER

Матеріали на економічні та соціальні темиГоловна | Аграрії | Енергетика | Фінанси | Підприємництво | Промисловість | Соціальні питання | Різне | Контакти


КРАСНИЙ ЛУЧ... ГАСНЕ


На початку червня понад 200 шахтарiв Красного Луча та Антрациту Луганської областi розпочали у Києвi пiкетування державних та урядових установ, вимагаючи погашення боргiв по заробiтнiй платнi. Проявом драматизму цiєї акцiї протесту стало голодування частини учасникiв на Майданi Незалежностi


Поки шахтарi Луганщини вистукували касками у Києвi свої вимоги, Прем'єр-мiнiстр Анатолiй Кiнах заявив: "Уряд нiколи не пiде на погашення заборгованостi в першу чергу тим, хто домагається цього, влаштовуючи акцiї протесту". Ця формула взаємодiї уряду з робочим рухом була заявлена 25 червня на виїзному засiданнi Кабмiну в мiстi Бранка (Луганська область), на порядку денному якого якраз i були проблеми вугiльної галузi.

Уряд можна зрозумiти: вiн мiркує категорiями бюджету, i будь-який органiзований виступ з приводу невиплачених грошей заважає йому виконувати свої програмнi зобов'язання. Проте i гiрникiв треба зрозумiти: вони не сприймають полiтику уряду, яка передбачає борги по зарплатнi.

Що ж до самого виїзного засiдання Кабмiну, то воно не справдило очiкувань луганчан. "По следам несбывшихся надежд" — так на нього вiдреагувала одна з мiсцевих газет.

В Луганськiй областi, де понад 60 мiст i селищ поповнюють свiй бюджет переважно за рахунок роботи шахт, де на вугiльних пiдприємствах працює кожен четвертий, за останнi шiсть рокiв закрито 37 шахт i втрачено близько 100 тис. робочих мiсць. І це ще не все. В одному з iнтерв'ю голова обласної держадмiнiстрацiї Олександр Єфремов зазначив: на лiквiдацiю соцiальних наслiдкiв закриття шахт передбачалось видiлити 2,6 млрд. грн., а фактично надiйшло близько 800 млн. Що ж до програми "Українське вугiлля", то вона фiнансується лише на 48%. Це загрожує деградацiєю успiшно працюючих галузевих пiдприємств. "Щоб цього не сталося,— заявив колишнiй генеральний директор компанiї "Ровенькиантрацит", а нинi народний депутат України Геннадiй Астров-Шумiлов, — необхiдно забезпечити стовiдсоткову оплату за вiдвантажене вугiлля та видiлити бюджетнi кошти на капiтальне будiвництво. Ми сьогоднi повиннi вкласти грошi у вугiлля, а завтра гiрники зроблять його конкурентоздатним".

Поки ж цього немає, шахтарськi мiста i селища поступово перетворюються в iндустрiальнi гетто, в яких деградацiя промислової та соцiальної iнфраструктури набирає незворотного характеру. Ще у сiчнi поточного року гiрники шахти "Княгинiнська" з Красного Луча надiслали на iм'я Президента України листа, в якому, зокрема, зазначили: "З великими труднощами шахта продовжує iснувати, фiзичне зношування обладнання досягло 90%, а це означає, що наростає незворотний процес, коли шахта сама припинить своє iснування..."

Заборгованiсть по зарплатнi на шахтi "Княгинiнська" досягла 10 млн. грн., а в цiлому по мiсту Красний Луч борги гiрникам вже перевищили 100 млн. грн. Як наслiдок — зубожiють гiрничi родини, а з ними зубожiє й мiський бюджет. Через брак достатнiх коштiв з перебоями працює й система життєзабезпечення мiста. Достатньо сказати, що питна вода тут подається за графiком — зранку та увечерi.

За статистичними даними, захворюванiсть на туберкульоз у Красному Лучi складає 107,8 випадкiв на 100 тис. населення, тобто бiльш нiж удвiчi перевищує епiдемiчний порiг. По гепатиту та гострим кишковим захворюванням у зведеннях обласної санепiдемслужби мiсто перебуває в числi найбiльш неблагополучних.

У Києвi, можливо, когось вже й дратує грюкiт шахтарських касок. Та будемо пам'ятати, що це не забава. То гiрники вибивають чесно заробленi ними грошi.Всі права захищені. Проект "УОЦР"